Szczegóły wydarzenia:
- tytuł: Uśmiech, zabawa i aktywność twórcza – cenne wsparcie w procesie leczenia.
- data: 1 kwietnia 2021 roku, g. 18.00
- goście:
Anna Sala –psycholożka, arteterapeutka, psychoterapeutka, animatorka kultury. Założycielka Pracowni Arteterapii „Perspektywy” w Sopocie. Autorka wielu projektów społeczno – artystycznych dla dzieci, rodzin i dorosłych. Wykładowczyni na podyplomowej Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Pracuje na Oddziale Dziennym Nerwic w Gdańsku jako arteterapeutka. Przez wiele lat realizowała projekt „Malarze Świata” w trójmiejskich przedszkolach Montessori i w szkołach na Saharze marokańskiej. Z dziećmi onkologicznymi i Fundacją ISKIERKA współrealizowała projekty „Z POŁUDNIA na południe” oraz „Iskierkowe Oko na Maroko”.
Małgorzata Sitarz – koordynatorka ds. arteterapii Fundacji ISKIERKA. Jej pasją zawsze była praca z dziećmi. Już od 8 lat prowadzi zajęcia z arteterapii na 3 śląskich oddziałach onkologicznych w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu. Przynosi uśmiech i chwile zapomnienia dla młodych pacjentów, a także rodziców. Posiada ogrom doświadczenia z zakresu realizacji i animacji działań w niełatwej przestrzeni dziecięcych oddziałów szpitalnych. - prowadząca: Ewa Majewska, redaktor naczelna portalu
- opis wszystkich spotkań online dostępny także w zakładce Webinary
Choroba dziecka to zmierzenie się z zupełnie nową sytuacją i obcym miejscem jakim jest oddział onkologiczny. Wiele miesięcy leczenia to ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, rodziną, szkołą. Dzieciom zaczyna brakować energii i motywacji do leczenia, pojawiają się deficyty w edukacji. W tych obszarach może właśnie pomóc podjęcie działań o różnym charakterze (twórczym, aktywności ruchowej, zabawy), które są elementami arteterapii. Pozwala ona na rozwijanie u chorych dzieci kreatywności, talentów, wrażliwości estetycznej i zdolności manualnych oraz edukowanie rodziców w zakresie form i metod spędzania czasu z dzieckiem zarówno na oddziale, jak i poza nim. Takie aktywności mają realny wpływ na zmniejszenie poziomu stresu, odzyskaniu kontroli i wiary w pozytywne zakończenie leczenia, poprawie kontaktów w rodzinie, a także w leczeniu skutków ubocznych.
Oddział szpitalny, a w szczególności świetlice, to wbrew pozorom dobra przestrzeń na organizację warsztatów z zakresu sztuk plastycznych, teatralno – literackich, muzycznych, filmowych czy okazjonalnych (świątecznych). Animowanie takich zajęć pozwala na twórczą ekspresję, wypełnia w atrakcyjny sposób czas pobytu w szpitalu, inspiruje do wspólnej zabawy i pewnym zakresie wyrównuje szanse edukacyjne dzieci w długotrwałym procesie leczenia. Spotkania z ludźmi z pasją inspirują i motywują małych pacjentów do rozwijania talentów oraz wyrażania emocji poprzez sztukę. Praca twórcza tworzy pretekst do rozmowy, dzielenia się doświadczeniami i integruje zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Dzięki temu dzieci łatwiej adoptują się do pobytu szpitalnego, gdyż kojarzy się im nie tylko z procesem leczenia, ale i miejscem dobrej zabawy i ciekawych zajęć.
Na spotkaniu
Wykorzystując wiedzę naukowców, ale także własne doświadczenia, pokazaliśmy jak uśmiech, zabawa i aktywność twórcza mogą być wsparciem dla dziecka i jego rodziców w procesie leczenia oraz opowiedzieliśmy:
- co to jest arteterapia i jakie formy aktywności do niej zaliczamy,
- jakie korzyści (dla psychiki i rozwoju) wynikają z aktywności twórczej dla dziecka oraz jego rodziny,
- jakie umiejętności nabywamy w zabawie,
- jakie aktywności i zabawy można stosować w różnych sytuacjach (przy pełnej sprawności i ograniczeniu ruchowym, w izolacji, w grupie lub online)
- o zabawnych sytuacjach z oddziałów szpitalnych.
Mamy nadzieję, że tym spotkaniem zainspirujemy Was także do realizowania własnych pomysłów, a przede wszystkim przekonamy, że uśmiech leczy! 🙂
Lista polecanych książek, gier i linki do ciekawych wydarzeń:
- KSIĄŻKI:
„W to mi graj” Joanna Glogaza,
„Leśna szkoła dla każdego” Peter Houghton i Jane Worrol ( ta pozycja jest bardziej w plener i mocno stawia na samodzielność dzieciaków),
“Bajki terapeutyczne” cz.1 i 2 Maria Molicka,
“Już się nie boję. Bajki terapeutyczne dla przedszkolaków” Julia Śniarowska,
“Smok Lubomił i tajemnice złości”, “Latający śpiwór i maski wstydu” Wojciech Kołyszka,
“Bajki, które leczą” cz.1 i 2 Doris Brett,
“Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać” praca zbiorowa,
“Zachęta do sztuki”, Zofia Dubowska – Grynberg (pomysły na zabawy plastyczne z dzieckiem oraz wprowadzenie do sztuki współczesnej),
“Ćwir – Ćwir Bajka o Wróbelku i Królewnie Gabrysi” oraz “Ćwir – Ćwir Bajka o Wróbelku i Królewnie Samiloby”, Dagna Ślepowrońska,
“Nadzieja dla serc poradnik dla dużych i małych”, rozdział: W co się bawić, jak się bawić i po co się bawić, Anna Sala. - CIEKAWE LINKI:
Bajkowisko – bajki dla dzieci (bajki spersonalizowane),
www.biblioteczka-apteczka.pl. - GRY PLANSZOWE:
zrobione samodzielnie, Jungle speed, Blokus, Abalone (dla 2 osób), Rumikub, Pachwork, Dixit, Taboo, Totem, Catan i wiele innych - WIRTUALNE SPACERY PO MUZEACH, GALERIACH, KONCERTY:
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
kukulturze.pl – 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne spacery
mamotoja.pl – wirtualne spacery po muzeach, teatr dla dzieci online, koncerty i opera
Nadchodzące spotkania
W maju zapraszamy na webinar poświęcony tematyce guzów mózgu z prof. dr hab. n. med. Markiem Manderą, Kierownikiem Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej, ŚUM.
UWAGA: Informacje przekazywane podczas webinarów mają charakter informacyjny lub edukacyjny i nie mogą być utożsamiane z konsultacją czy poradą lekarską, ani służyć do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia choroby rozpoznanej już przez lekarza.
Źródło- Zdjęcia Fundacja ISKIERKA