Kalkulator powierzchni ciała BSA
Powierzchnia ciała (BSA) jest niezbędna do określenia dawkowania wielu leków.
Zasady bezpieczeństwa leków
- Postępowanie z chemioterapią
(podawanie, przechowywanie i usuwanie leków) - Podróżowanie z lekami
- Reakcje alergiczne
Wyszukiwarka leków
W celu znalezienia leku wpisz jego nazwę w wyszukiwarce lub wybierz z listy po wybraniu pierwszej litery.
Możesz także szukać leków w kategoriach (antybiotyki, bakteriostatyki, chemiotarapeutyki itd.)
lek cytostatyczny – antymetabolit, lek przeciwnowotworowy i immunopresyjny, stosowany w leczeniu m.in białaczki ALL(łac. acute lymphoblastic leukemia) – ostra białaczka limfoblastyczna i chorób autoimmunologicznych
Lek cytostatyczny – antymetabolit, spowalnia namnażanie szybko dzielących się komórek, w tym nowotworowych. Stosowany w chemioterapii ostrych białaczek, szczególnie ostrej białaczki szpikowej i ostrej białaczki limfoblastycznej.
lek cytostatyczny – antymetabolit, stosowany w leczeniu białaczek, ziarnicy złośliwej i chłoniaków nieziarniczych, zaliczany do leków o dużym ryzyku wywołania wymiotów
Bakteriostatykutrudnia rozmnażanie się bakterii, co prowadzi do ich śmierci. Typowy antybiotyk niszczy bakterie. Zaletą stosowania bakteriostatyku jest to, że ... stosowany w leczeniu i profilaktyce zakażeń dróg oddechowych (np. pneumocystozowego zapalenia płuc – PCP).
lek o działaniu przeciwkrwotocznym, ochronnym na naczynia krwionośne oraz zmniejszającym ich przepuszczalność. Powoduje zwiększenie agregacji płytek krwi, skraca czas krwawienia. Stosowany przy niskim poziomie płytek.
lek cytostatyczny alkilujący, stosowany w chemioterapii ostrych białaczek
budową przypominają związki chemiczne warunkujące prawidłowe funkcjonowanie komórki nowotworowej. Ponieważ chora komórka nie potrafi odróżnić antymetabolitów od substancji, które są jej niezbędne, wykorzystuje je w swoim cyklu życiowym. W rezultacie dochodzi do powstania fałszywych struktur i blokowania podziałów komórki nowotworowej.
CytostatykiGrupa leków przeciwnowotworowych (niszczących komórki nowotworowe) o różnym pochodzeniu i mechanizmach działania. W dawkach terapeutycznych b... pochodzenia naturalnego – dzielimy na:
– antybiotykileki stosowane w zwalczaniu chorób wywołanych bakteriami cytostatyczne (m.in.: doksorubicyna, daunorubicyna) – niszczą strukturę DNA, generują wolne rodniki oraz mogą bezpośrednio uszkadzać błonę komórki nowotworowej.
– pochodne podofilotoksynowe (etopozyd, tenipozyd) – hamują działanie enzymów wewnątrzjądrowymi, odpowiedzialnymi za prawidłową replikację materiału genetycznego komórki nowotworowej
– trucizny wrzeciona podziałowego (m.in.: winkrystyna, windezyna) – zaburzają podział jądra komórkowego, poprzedzający podział całej komórki. Na skutek tego następuje śmierć komórki nowotworowej
– enzymy (asparaginaza) – do celów leczniczych pozyskuje się ją z hodowli szczepów bakterii. Mechanizm działania polega na wykorzystywaniu różnic metabolicznych między komórkami nowotworowymi a prawidłowymi
mechanizm działania polega na tworzeniu wiązań chemicznych z grupami funkcyjnymi cząsteczek istotnych dla prawidłowego funkcjonowania komórki nowotworowej (m.in. DNA, RNA, enzymów i hormonów o strukturze białkowej). Zjawisko to określane jest mianem alkilacji. Powoduje ona upośledzenie podstawowych procesów życiowych komórki nowotworowej. Łatwo przenikają do ośrodkowego układu nerwowego (OUNOśrodkowy układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy) i dlatego są stosowane w nowotworach mózgu i naciekach białaczkowych OUNOśrodkowy układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy.
glikokortykosteroid, pochodna prednizonu o długotrwałym i silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym.
sterydy (syntetyczny glikokortykosteroid) podawane najczęściej w formie doustnej (tabletki). Ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, hamuje reakcje immunologiczne
preparat pochodzenia roślinnego, stosowany w chorobach wątroby. Zawiera fosfolipidy z nasion soi, które uzupełniają uszkodzone błony komórek wątrobowych przywracając ich prawidłową strukturę i funkcję, przyczyniając się do regeneracji wątroby i poprawy jej czynności
tzw. TKI (tyrosine kinase inhibitor), lek przeciwnowotworowy, inhibitor kinazy białkowo-tyrozynowej. Stosowany m.in przy Ph+ ALL(łac. acute lymphoblastic leukemia) – ostra białaczka limfoblastyczna (patrz Imatynibtzw TKI (tyrosine kinase inhibitor), organiczny związek chemiczny, inhibitor hamujący receptory kinazy tyrozynowej, stosowany jako lek terapii celow...)
Lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez wirus ospy wietrznej i półpaśca.
cytostatyk alkilujący. Należy do przeciwnowotworowych leków oksazafosforinanowych. Skuteczny w leczeniu zarówno guzów litych, jak i chorób rozrostowych układu krwiotwórczego m.in. białaczek i chłoniaków. Stosowany w monoterapii jak i z cytostatykami z grupy antymetabolitów, taksanów, epipodofilotoksyny, antybiotyków antracyklinowych, pochodnych platyny i z L-asparaginazą.
tzw TKI (tyrosine kinase inhibitor), organiczny związek chemiczny, inhibitor hamujący receptory kinazy tyrozynowej, stosowany jako lek terapii celowanej w leczeniu m.in. pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (Ph+ ALL(łac. acute lymphoblastic leukemia) – ostra białaczka limfoblastyczna).
Cytostatyk pochodzenia naturalnego z grupy enzymów. Poprzez rozkład L-asparaginy prowadzi do zahamowania syntezy kwasów nukleinowych i białek w komórkach nowotworowych. Wykorzystywany jako lek cytostatyczny w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej.
Lek cytostatyczny – antymetabolit, spowalnia namnażanie szybko dzielących się komórek, w tym nowotworowych. Stosowany w chemioterapii ostrych białaczek, szczególnie ostrej białaczki szpikowej i ostrej białaczki limfoblastycznej.
podawany w celu zmniejszenia toksyczności cytostatyku (podczas wlewu dożylnego MTX 24h)
lek przeciwnowotworowy i immunosupresyjny stosowany w leczeniu niektórych białaczek i chorób autoimmunologicznych m.in. ostrej białaczki limfoblastycznej i ostrej białaczki mieloblastycznej.
lek osłaniający, podawany dożylnie w celu zmniejszenia nefrotoksyczności (uszkodzenie nerek) cytostatyku CPM (Endoksan) – zapobiega podrażnieniom pęcherza
lek cytostatyczny – antymetabolit, spowalnia namnażanie szybko dzielących się komórek, w tym nowotworowych.
lek stosowany dla T-ALL najczęściej w przypadkach gdy nie było reakcji na leczenie lub przy wznowie. Niszczy komórki T-ALL poprzez zahamowanie syntezy DNA i – w konsekwencji – powoduje apoptozę komórek białaczki.
Neulasta i Neupogen to leki z grupy G-CSF (granulocyte colony stimulating factor). To rekombinowany ludzki czynnik wzrostu, który mobilizuje komórki macierzyste w szpiku i powoduje “wyrzut” granulocytow do krwi. Różnica pomiędzy Neulasta (która otrzymują dorośli) a Neupogenem (który otrzymują dzieci) jest taka, ze Neulasta zawiera G-CSF w formie *pegylowanej* przez co znacznie dłużej działa w organizmie niż Neupogen. Neulastę podaje się jednorazowo na cykl chemii (24h po chemii i na 14 dni przed następna). Okres powikłań bólowych może być wydłużony z uwagi na czas działania leku. Neupogen, który ma krótsze działanie, jest podawany w serii codziennych zastrzyków. Neulasta powoduje takie same efekty uboczne jak Neupogen (m.in. bóle kości, stawów, mięśni ,grzbietu, szyi).
preparat pochodzenia roślinnego, stosowany w chorobach wątroby. Zawiera wyciąg suchy z łuski ostropestu plamistego. Stabilizuje lipidy błon komórkowych komórek wątrobowych wykazując działanie ochronne, działa osłonowo i chroni przed wnikaniem substancji toksycznych do komórek wątroby. Normalizuje czynność i wspiera regenerację uszkodzonych komórek, działa przeciwzapalnie i silnie odtruwająco.
cytostatyk pochodzenia naturalnego z grupy trucizn wrzeciona podziałowego, alkaloid rośliny o nazwie barwinek (Vinca rosea). Winkrystyna ogranicza wzrost i rozwój nowotworu. Stosowana w leczeniu skojarzonym (z innymi lekami przeciwnowotworowymi) w chemioterapii m.in. ziarnicy złośliwej (choroba Hodgkina), chłoniaków nieziarniczych i ostrej białaczki limfoblastycznej. Może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy.
cytostatyk pochodzenia naturalnego z grupy trucizn wrzeciona podziałowego, alkaloid rośliny o nazwie barwinek (Vinca rosea). Stosowana w terapii ALL(łac. acute lymphoblastic leukemia) – ostra białaczka limfoblastyczna. Może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy.
cytostatyk pochodzenia naturalnego z grupy pochodnych podofilotoksynowych. Stosowany w leczeniu m.in. ostrych białaczek.
lek zapobiegający wymiotom i nudnościom (podawany równocześnie m.in z ARA-C, MTX 24h)