O webinarach
Rodzice, którzy z powodu choroby nowotworowej dziecka wkraczają w nieznany świat i próbują go zrozumieć zadając wiele pytań. Pojawiają się obawy i strach. Nie wszystko uda się wyjaśnić w krótkiej rozmowie z lekarzem na oddziale czy przez telefon, często nawet trudno sformułować odpowiednie pytanie. Nasze spotkania online z lekarzami i specjalistami mają pomóc rodzicom uzyskać odpowiedzi na wiele trudnych kwestii… bo pytania mają moc!
Każdy webinar jest podzielony na dwie części:
- wywiad – rozmowa onkorodzica z gościem na temat najczęściej pojawiających się pytań i problemów dzieci onkologicznych,
- odpowiedzi na pytania uczestników – uczestnicy zadają pytania na czacie, a po skończonym wywiadzie gość odpowiada na wybrane z nich.
Na webinary wymagana jest wcześniejsza rejestracja, a jeśli nie możesz wziąć udziału w spotkaniu na żywo, pamiętaj, że wszystkie nagrane webinary znajdziesz na tej stronie oraz na Kanale YouTube.
Realizacja webinarów możliwa jest dzięki wsparciu ClickMeeting.
UWAGA: Treści przekazywane podczas webinarów mają charakter informacyjny lub edukacyjny i nie mogą być utożsamiane z konsultacją czy poradą lekarską, ani służyć do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia choroby rozpoznanej już przez lekarza.
Nr 1 – Najważniejsze pytania onkorodziców
- Pierwszy nasz webinar to rozmowa o standardach leczenia, nowych terapiach, wyleczalności i wielu innych tamtych związanych z chorobami nowotworowymi u dzieci.
- Gość: prof. Tomasz Szczepański
Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej ŚUM, Przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej w latach 2020-2024. - Data: 4 marca 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 2 – Arteterapia – wsparcie leczenia
- Zabawa, uśmiech i tworzenie kreatywnych prac to nieodłączne elementy warsztatów arteterapeutycznych na dziecięcych oddziałach szpitalnych.
- Gościnie: Anna Sala – psycholożka, arteterapeutka, psychoterapeutka, animatorka kultury. Wykładowczyni na podyplomowej Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Z dziećmi onkologicznymi i Fundacją ISKIERKA współrealizowała projekty „Z POŁUDNIA na południe” oraz „Iskierkowe Oko na Maroko”.
Małgorzata Sitarz – koordynatorka ds. arteterapii Fundacji ISKIERKA na śląskich oddziałach onkologicznych. - Data: 1 kwietnia 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 3 – Guzy mózgu u dzieci
- Neurochirurg w procesie leczenia większości przypadków guzów mózgu odgrywa niezmiernie ważną rolę.
- Gość: Prof. dr hab. n. med. Marek Mandera
Kierownik Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - Data: 6 maja 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 4 – Białaczki i chłoniaki u dzieci
- Nowoczesne metody diagnostyczne i terapie w leczeniu białaczek i chłoniaków dają coraz lepsze wyniki leczenia.
- Gość: prof. dr hab. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej
- Data: 10 czerwca 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 5 – Onkodziecko na wakacjach
- Dowiedz się kiedy możesz planować wyjazd ze swoim dzieckiem i jak bezpiecznie się do niego przygotować.
- Gość: Dr n. med. Agnieszka Mizia-Malarz, kierownik Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii GCZD, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
- Data: 1 lipca 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 6 – Rola psychoonkologa w procesie leczenia
- Choroba onkologiczna dziecka często powoduje zamęt w całej rodzinie – psycholog pomaga przywrócić równowagę i inaczej spojrzeć na trudności.
- Gość: Prof. Marzena Samardakiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, Psycholog w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, Kierownik Katedry i Zakładu Psychologii UM w Lublinie
- Data: 9 września 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 7 – Konsultant Krajowy o infekcjach – zapobieganie i leczenie
- Infekcje mogą utrudnić przebieg leczenia onkologicznego, można jednak im zapobiegać, a gdy się pojawią – skutecznie je leczyć.
- Gość: Prof. dr hab. med. Jan Styczyński, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Collegium Medicum w Bydgoszczy, Przewodniczący Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Zakażeń Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej
- Data: 7 października 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 8 – Opieka i odległe następstwa po leczeniu nowotworu
- Leczenie onkologiczne może nieść za sobą różne skutki uboczne, które wymagają monitorowania, a czasem leczenia.
- Gość: Prof. Maryna Krawczuk-Rybak, Przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Odległych Następstw Leczenia Przeciwnowotworowego PTOHD Kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM w Białymstoku
- Data: 4 listopada 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 9 – Dieta onkodziecka – na co dzień i od święta
- Dieta dziecka chorego onkologicznie nie musi być nudna, a pomysłowa forma przygotowania posiłków rekompensuje różne obostrzenia.
- Gość: Katarzyna Stankow, dietetyk, doradca żywieniowy, autorka poradników żywieniowych JedzOnko
- Data: 16 grudnia 2021 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 10 – Rola Rzecznika Praw Pacjenta w procesie leczenia dziecka
- Dziecko jako pacjent ma swoje prawa i warto je poznać.
- Gość: Grzegorz Błażewicz, Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta
- Data: 17 lutego 2022 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 11 – Przeszczep szpiku i medyczny cud – terapia CAR-T w leczeniu białaczek
- Przeszczep szpiku, a od niedawna terapia CAR-TCAR-T - najnowocześniejsza metoda spersonalizowanej immunoterapii stosowana u dzieci w leczeniu opornej na leczenie ostrej białaczki limfoblastyczne..., są często jedyną szansą na powrót do zdrowia dla dzieci, u których wszystkie inne metody zawiodły.
- Gość: Prof. Krzysztof Kałwak, Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” oraz kierownik Banku Komórek Krwiotwórczych tej kliniki
- Data: 14 kwietnia 2022 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 12 – Radioterapia u dzieci chorych onkologicznie
- Radioterapia to jedna z trzech głównych metod leczenia nowotworów u dzieci obok chemioterapii i chirurgii.
- Gość: Dr n. med. Marzanna Chojnacka, Koordynator Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w NIO-PIB w Warszawie przy ul. Wawelskiej, specjalista radioterapii onkologicznej dzieci
- Data: 25 maja 2022 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 13 – Szczepienia u dzieci chorych onkologicznie
- Szczepienia są ważnym elementem dla zdrowia dziecka, jednak przy leczeniu onkologicznym powinny być indywidualnie planowane.
- Gość: Prof. Sylwia Kołtan, Konsultant krajowy w dziedzinie immunologii klinicznej, specjalista pediatrii i immunologii klinicznej w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK, Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy
- Data: 22 czerwca 2022 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 14 – Jak szukać wsparcia i dawać je innym? Przykłady samorzecznictwa
- Wsparcie psychologiczne jest ważnym elementem w procesie zdrowienia dziecka i jego bliskich.
- Gość: mgr Małgorzata Bereza – Stanisławska, Psycholog – pracuje z podopiecznymi Fundacji ISKIERKA oraz ich rodzinami, autorka projektu ONKOPORADNIK, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo – behawioralny
- Data: 14 września 2022 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 15 – Znaczenie genetyki w nowotworach u dzieci
- Genetyka stała się w ostatnich latach ogromnym wsparciem w diagnostyce oraz leczeniu nowotworów.
- Gość: dr n. med. Agata Pastorczak, pediatra specjalizująca się w genetyce klinicznej, adiunkt Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii oraz pracownik Poradni Genetyki Klinicznej, Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zaangażowana w diagnostykę w Centralnym Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej „OncoLab”
- Data: 27 października 2022 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 16 – Rola rehabilitacji w leczeniu dzieci chorych onkologicznie
- Rehabilitacja to nie tylko poprawa jakości życia w trakcie choroby i zmniejszenie ryzyka powikłań, to także szybszy powrót do pełnej aktywności po zakończonym leczeniu.
- Gość: mgr Paulina Byrdziak,
Pracownia Fizykoterapii, Kinezyterapii i Masażu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach, fizjoterapeutka pracująca na oddziale onkologii dziecięcej - Data: 15 grudnia 2022 roku
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 17 – Rola badań klinicznych w dziecięcej onkologii
- Postęp w leczeniu nowotworów u dzieci jest możliwy często dzięki udziałowi małych pacjentów w badaniach klinicznych – warto zatem wiedzieć czym one są.
- Gość: Dr hab. med. Szymon Skoczeń,
Kierownik Klinik Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Uniwersytet Jagielloński-Collegium Medicum, Instytut Pediatrii, Kraków - Data: 22 lutego 2023 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia
Nr 18 – Powrót do domu - jak się przygotować?
- Wyjaśniamy jak się przygotować na wyjście ze szpitala, aby czas w domu spędzić przyjemnie, bezpiecznie i minimalizować konieczność nagłych, nieplanowanych hospitalizacji.
- Gość: dr Katarzyna Musioł
pediatra, onkolog, hematolog dziecięcy, ordynator pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. - Data: 4 kwietnia 2023 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Nr 19 – Zachowanie płodności u dzieci po leczeniu onkologicznym
- Choroba nowotworowa oraz jej leczenie mogą zwiększać ryzyko niepłodności – opowiadamy od czego ono zależy i jakie są metody wspierania płodności.
- Gościnie: Dr hab. med. Ninela Irga-Jaworska, Kierownik Katedry i Kliniki
Pediatrii, Hematologiii Onkologii,
Gdański Uniwersytet Medyczny
Dr Adrianna Mulewska, Oddział Hematologii Dziecięcej UCK w Gdańsku - Data: 25 maja 2023 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Nr 20 – Jestem ozdrowieńcem… i co dalej
- Dowiesz się kim jest survivor (ozdrowieniec), jak dbać o swoje zdrowie po wyleczeniu nowotworu oraz gdzie szukać wsparcia.
- Gość: Ania Buchacz
survivor, mentor, psychoonkolog, założycielka i prezes Fundacji Pani Ani – survivors, członkini komitetu sterującego Youth Cancer Europe - Data: 29 czerwca 2023 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Nr 21 – Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o chorobie?
- Czy raka można narysować? Czy można się z niego pośmiać? Książka-komiks „O. Choroba”, przekonuje nas, że można i pomaga zrozumieć, z czym zmaga się dziecko chore na nowotwór.
- Goście: Boguś Janiszewski –Pisarz, nauczyciel, autor książek popularnonaukowych dla dzieci
i młodzieży
Max Skorwider – Prof. UAP w Poznaniu, ilustrator, plakacista, artysta wizualny - Data: 26 października 2023 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Nr 22 – Jak żywienie wspiera leczenie?
- Stan odżywienia organizmu ma duże znaczenie w procesie leczenia i wspieraniu w powrocie do zdrowia – warto o nie dbać pod okiem specjalisty.
- Gość: Prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie
Dr hab. n. med. Joanna Zawitkowska, z-ca kierownika Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie, Prof. UM,
Dr n. med Monika Ziętarska, dietetyk w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku - Data: 23 maja 2024 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Nr 23 – Opieka nad dzieckiem chorym onkologicznie
- Pielęgniarki onkologiczne to ciocie do zadań specjalnych – wspierają i wywołują uśmiech. Pomogą odnaleźć się w szpitalu i nauczą jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi.
- Gość: mgr Agnieszka Majk
pielęgniarka onkologiczna na oddziale przeszczepowym Katedry Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy oraz przewodnicząca Sekcji Pielęgniarskiej Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej - Data: 12 grudnia 2024 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Nr 24 – Zaburzenia neuropoznawcze u dzieci leczonych onkologicznie
- Dziecko po leczeniu onkologicznym może mieć problemy z pamięcią, koncentracją uwagi, z budowaniem wypowiedzi, z szybkim myśleniem czy inne objawy, które mogą wpływać na wyniki w nauce i na relacje z rówieśnikami. Neuropsycholog pomaga wypracowywać metody radzenia sobie z tymi problemami.
- Gość: Prof. dr hab. Agnieszka Maryniak,
specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog w Katedrze Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Data: 12 czerwca 2025 r.
- Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach na żywo oraz oglądania webinarów, wszystkie nagrania znajdziesz na tej stronie oraz na Kanale YouTube.
Realizacja webinarów możliwa jest dzięki wsparciu ClickMeeting.
UWAGA: Treści przekazywane podczas webinarów mają charakter informacyjny lub edukacyjny i nie mogą być utożsamiane z konsultacją czy poradą lekarską, ani służyć do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia choroby rozpoznanej już przez lekarza.