Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) nie musimy nikomu przedstawiać. Finał, który dziś ma miejsce to największa w Polsce zbiórka publiczna. To około 120 tysięcy wolontariuszy w 1 700 sztabach. Od wielu dni trwają internetowe zbiórki i aukcje na rzecz WOŚP. Pieniądze zbierane są także poza granicami naszego kraju, praktycznie na całym świecie. Fundacja Jurka Owsiaka wspiera wiele dziedzin medycyny, prowadzi programy szkoleniowe i akcje informacyjne. Nie sposób wymienić wszelkich zasług Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, także tych dedykowanych dziecięcej onkologii. Nasze dzieci na każdym etapie leczenia spotykają urządzenia z naklejonym czerwonym serduszkiem – poczynając od rozpoznania choroby, poprzez leczenie, jak i opiekę po zakończeniu terapii. Fundacja przeznaczyła dziesiątki milionów złotych na zakupy nowoczesnego sprzętu i elementów wyposażenia specjalistycznych pracowni oraz pokoi na oddziałach onkologii dziecięcej w całej Polsce. Przedstawiamy Wam tylko niektóre z działań Fundacji WOŚP, mające ogromny wpływ na jakość diagnostyki, leczenia i opieki nad dziećmi chorymi na nowotwory.
Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Powstałe w 2016 roku Laboratorium, przy Klinice Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które służy diagnostyce dzieci z chorobami nowotworowymi z całej Polski. Koszt wyposażenia laboratorium to blisko 2,5 mln złotych, które przekazała Fundacja WOŚP.
Foto: WOŚP
Prof. dr hab. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, tak opisuje to niezwykłe przedsięwzięcie: (https://umed.pl/otwarcie-oncolabu-im-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy/):
Tak naprawdę otwarcie naszego laboratorium to rewolucja w polskiej diagnostyce onkologicznej w pediatrii. Dzięki możliwości badań genetycznych z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury lekarze z całej Polski uzyskają możliwość indywidualnego podejścia terapeutycznego do każdego dziecka z chorobą nowotworową. To pozwoli na leczenie dzieci za pomocą najnowszych światowych protokołów terapeutycznych i mamy nadzieję – przyczyni się do jak największej ilości wyleczonych chorób nowotworowych u dzieci.
Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci
To tylko jeden z programów prowadzonych przez Fundację WOŚP. W jego ramach zostały utworzone, w całej Polsce, punkty wczesnej diagnostyki. Nieustannie trwają prace nad wyposażeniem głównych klinik onkologii dziecięcej w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Do założeń programu należy także zwiększanie świadomości lekarzy oraz rodziców poprzez prowadzenie akcji informacyjnych z zakresu wczesnej diagnostyki onkologicznej.
W ramach Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci: (https://www.wosp.org.pl/medycyna)
- stworzono 80 punktów diagnostyki onkologicznej u dzieci (wczesnej i zaawansowanej) w całej Polsce. Dzięki 17. Finałowi WOŚP wyposażono sieć pracowni diagnostycznych i klinik onkologicznych w 80 najnowocześniejszych aparatów USG, które pozawalają lekarzom na badanie dzieci z podejrzeniem choroby nowotworowej.
- w 2010 roku wyposażono największe polskie kliniki onkologii dziecięcej w wysokospecjalistyczny sprzęt do szybkiej i dokładnej diagnozy schorzeń wykrytych dzięki badaniom USG – to zakup 6-ciu najnowocześniejszych tomografów komputerowych,
- w 2016 roku dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie oraz dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zakupione zostały dwa nowoczesne rezonanse, które są niezbędnym elementem diagnostyki onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej,
- w 2019 roku WOŚP przekazał nowoczesną aparaturę do nowej pracowni rezonansu magnetycznego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Foto: Sii Polska/arch. Fundacji ISKIERKA
Pozostałe zasługi Fundacji WOŚP dla onkologii dziecięcej
Obecnie w każdej klinice dzieci leczone onkologicznie korzystają z urządzeń podarowanych przez WOŚP. Są to m.in.: przewoźne aparaty rentgenowskie (do wykonywania badań dzieci przy łóżkach), aparaty USG, pompy infuzyjne do precyzyjnego dawkowania leków, nowoczesne tomografy, kardiomonitory, profesjonalne łóżka szpitalne.
Fundacja dostarczyła prawie 5 tyś leżanek i łóżek rozkładanych dla rodziców lub opiekunów dzieci na oddziałach pediatrycznych, w tym także na onkologii dziecięcej – aby rodzic nie musiał spać na podłodze.
Nie sposób zapomnieć także o wsparciu hospicjów dziecięcych – to zakup kilkudziesięciu samochodów, koncentratorów tlenu, materaców przeciwodleżynowych, ssaków czy łóżek rehabilitacyjnych.
Wzrok u dzieci leczonych onkologicznie
Tegoroczna edycja WOŚP poświęcona jest dbaniu o wzrok najmłodszych. Nowoczesny sprzęt zapewni szczegółową diagnostykę i pozwoli na podjęcie odpowiednich odpowiednich działań w zakresie ochrony oczu. Leczenie choroby nowotworowej u dzieci może obejmować leki (Busulfan, kortykosteroidy, np. prednizon i daksametazon, cytarabina) i/lub radioterapię (szczególnie mózgu, oka lub oczodołu), które mogą wpływać negatywnie na narząd wzroku i go uszkodzić. Dodatkowo, na zdrowie oczu może mieć wpływ przewlekła choroba przeszczep przeciw gospodarzowi (GVHD – odpowiedź układu odpornościowego, która może rozwinąć się m.in. po przeszczepieniu szpiku).
Jeśli Twoje dziecko było leczone wyżej wymienionymi terapiami, zwróć szczególną uwagę na regularne badania kontrolne oczu.
Więcej o wpływie leczenia przeciwnowotworowego na narząd wzroku przeczytacie w wytycznych The Children’s Oncology Group dotyczących długoterminowej obserwacji osób, które w dzieciństwie, w wieku nastoletnim i wczesnej młodości leczone były z powodu choroby nowotworowej (tłumaczenie z oryginalnej amerykańskiej wersji za zgodą COG przez „Stowarzyszenie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER”):
Dziękujemy!
My wspieramy WOŚP całym naszym sercem i bardzo dziękujemy organizatorom, wolontariuszom, darczyńcom oraz wszystkim zaangażowanym w zbiórki – każda złotówka to realna pomoc dla wielu pacjentów w tym naszych dzieci, którym przyszło walczyć z nowotworem. Pięknie jest widzieć jak WOŚP łączy ludzi i dzięki ogromnemu zaangażowaniu setek osób możliwe jest wpieranie wielu obszarów medycyny.
Pamiętajcie, że wspierać Fundację WOŚP można cały rok, do czego gorąco zachęcamy.
Wszelkie informacje o działaniach Fundacji WOŚP i aktualnej kwocie, zebranej podczas 30. Finału znajdziecie na stronie www.wosp.org.pl.