Przekazujemy Wam dostęp do obszernej publikacji pt. “Wytyczne dotyczące długoterminowej obserwacji osób, które leczone były z powodu choroby nowotworowej w dzieciństwie, wieku nastoletnim i wczesnej młodości” autorstwa Children’s Oncology Group. Przetłumaczenia z oryginalnej amerykańskiej wersji, za zgodą COG, podjęło się „Stowarzyszenie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER” wspólnie z Oddziałem Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, pod kierunkiem Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Collegium Medicum UJ .
Informator ten skierowany jest do rodziców, których dzieci zakończyły leczenie, a także dorosłych – byłych pacjentów onkologicznych, przed którymi życie stoi otworem – warto zatem wiedzieć jak zadbać, aby było ono jak najlepsze!
Znajdziecie w nim materiały edukacyjne dotyczące przebytego leczenia onkologicznego i zalecanych obserwacji po jego zakończeniu, które opisują m.in.:
- co powinno znaleźć się w podsumowaniu leczenia onkologicznego,
- jak powinien wyglądać harmonogram obserwacji,
- jakie mogą być późne powikłania (ze strony różnych układów i narządów),
- nowotwory wtórne – jakie czynniki wpływają na wzrost ryzyka ich wystąpienia, które objawy powinny zaniepokoić oraz jakie działania warto podjąć aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnego nowotworu.
Cała publikacja w języku polskim dostępna jest na stronie: zjazdpacjentow.pl
Zachęcamy Was gorąco do lektury i dziękujemy Stowarzyszeniu KOLIBER za ogrom pracy przy tłumaczeniu tej publikacji!
Dodatkowo polecamy także informator przygotowany przez polskich lekarzy pt. “Program wieloletnich obserwacji po zakończeniu leczenia w dzieciństwie chorób nowotworowych” (pobierz informator w PDF), który przedstawia jakie badania powinny być wykonane po skończonym leczeniu konkretnych rodzajów nowotworów w zależności od długości czasu obserwacji. Publikacja została wydana w 2020 r. i jest rekomendowana przez:
- Klinikę Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie,
- Instytut Pediatrii, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum,
- Stowarzyszenie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER,
- Fundację na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi „Wyspy Szczęśliwe”.
Oba wymienione informatory znajdziecie także na stronie:
www.onkorodzice.pl/po-leczeniu/zdrowie-po-leczeniu/