Nowa przestrzeń i cała jej infrastruktura diagnostyczna, terapeutyczna i rehabilitacyjna pozwoli rozwinąć profilaktykę, wczesne wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych u dzieci. Zdaniem prof. Tomasza Szczepańskiego, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a zarazem szefa zabrzańskiego oddziału hematologii dziecięcej:
Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek funkcjonujących w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie.
W Polsce jest ok. 200 lekarzy specjalizujących się w onkologii i hematologii dziecięcej. Konsultant krajowy w tej dziedzinie prof. Jan Styczyński zwraca uwagę na fakt, że:
Takie rozwiązanie pozwoli również skuteczniej ubiegać się o środki, kadrę i udział w projektach badawczych. Skupienie w jednym miejscu specjalistów różnych dziedzin pozwoli także efektywniej opracowywać procedury kompleksowej opieki zdrowotnej w onkologii.
Ewa Majewska redaktorka naczelna portalu onkorodzice.pl dodaje:
Obiekty medyczne buduje się dzisiaj według najnowszych wytycznych, co jest niezwykle ważne dla nie tylko jakości diagnostyki i leczenia, ale także dla komfortu pobytu w szpitalu samego małego pacjenta i jego opiekunów.
Największa na Śląsku organizacja wspierająca leczenie dzieci chorych onkologicznie Fundacja ISKIERKA co roku dzieli zebrane środki również pomiędzy trzy oddziały w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie zakupując dla nich sprzęt, czy remontując oddziały mówi prezeska Fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka:
” Co roku zastanawiamy się, na który jakie przeznaczyć pieniądze, który remontować. Pomaganie to też ekonomia”
Na potrzeby Centrum wybudowany zostanie obiekt przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu należącym do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszt planowanej inwestycji – połączenia w jedno Centrum trzech oddziałów onkologii dziecięcej – wyniesie ok. 100 mln zł. Uczelnia otrzymała podczas inauguracji roku akademickiego zapewnienie finansowania ze środków rządowych.
Źródło- Zdjęcie na banerze: Wikipedia, Gabriel Wilk – Praca własna
- Tekst Adrian Urbanek