Czym jest Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej (PTOHD)?1
Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej istnieje od 2001 r. i zrzesza osoby zajmujące się profesjonalnie diagnozą oraz leczeniem chorób onkologicznych i hematologicznych u dzieci. Są wśród nich pediatrzy, chirurdzy, onkolodzy i hematolodzy, immunolodzy, diagności laboratoryjni, genetycy, rehabilitanci. Celem Towarzystwa jest jednoczenie wszystkich hematologów i onkologów dziecięcych w Polsce, inspirowanie i koordynowanie działalności szkoleniowej i naukowej dla rozwoju polskiej onkologii i hematologii dziecięcej, opracowanie i aktualizowanie standardów diagnostyki i terapii oraz reprezentowanie tej gałęzi wiedzy lekarskiej w Polsce, jak i poza jej granicami.
Działalność PTOHD i plany na przyszłość 2
Ostatni zjazd PTOHD wyznaczył nowe cele i działania dla środowiska specjalistów z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej. Naukowe sesje były m.in. poświęcone niezwykle istotnym problemom terapeutycznym związanym z leczeniem nowotworów u dzieci. Temat przewodni Zjazdu to „Nowe terapie, nowe wyzwania”. Podczas wykładów podniesione zostały m.in. tematy związane z immunoterapią nowotworów, kompleksowym leczeniem skaz krwotocznych czy terapią CAR -T w ostrej białaczce limfoblastycznej.
Obecnie prowadzimy wiele badań klinicznych, część dzięki finansowaniu z Agencji Badań Medycznych i chcielibyśmy rozszerzyć współpracę. To jedno z zadań w drugiej kadencji – mówi prof. Szczepański. Jak dodaje, niezwykle istotne jest polepszenie bazy wielu ośrodków hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce (poprzez remonty), zaś w województwie śląskim cel to integracja leczenia w Śląskim Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, którego budowa planowana jest w Zabrzu.
W Polsce czynnych zawodowo jest niewiele ponad 200 hematologów i onkologów dziecięcych. Niestety nie jest to priorytetowa specjalizacja wybierana przez młodych lekarzy, a wkrótce specjalistów może zabraknąć, gdyż część z nich zbliża się do wieku emerytalnego.
To trudna specjalizacja, a potem praca wymagająca wielu poświęceń oraz skupienia się tylko na niej – wyjaśnia prezes PTOHD prof. Tomasz Szczepański.
Jak mówi, niezwykle ważnym elementem działania Towarzystwa jest współpraca z organizacjami pacjenckimi, takimi jak portal onkorodzice.pl, współtworzony przez Fundację „Iskierka” by rodzice chorych dzieci zamiast z niepewnych źródeł mogli – podczas systematycznie odbywających się konferencji on-line – skorzystać z wiedzy lekarzy.
Towarzystwo również prowadzi swój portal, na którym zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące hematologii i onkologii dziecięcej oraz materiały edukacyjne.
Rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci i młodzieży.
PTOHD partnerem merytorycznym portalu onkorodzice.pl
Powstanie portalu onkorodzice to inicjatywa, która była możliwa nie tylko dzięki determinacji onkorodziców i Fundacji ISKIERKA, ale także dzięki otwartości środowiska medycznego, w tym Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i jego przewodniczącego prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego.
Współpraca z lekarzami jest ogromną wartością portalu, co widać najlepiej podczas webinarów, w których wzięło już udział ponad 250 uczestników. Na pierwszym spotkaniu online z rodzicami gościliśmy właśnie Pana Profesora Tomasza Szczepańskiego, który podzielił się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem i odpowiedział na wiele merytorycznych pytań dotyczących nowotworów u dzieci.
Ze swojej strony składamy gratulacje Panu Profesorowi przedłużenia kadencji funkcji Prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i mamy nadzieję na dalszą, bardzo owocną współpracę.
Zachęcamy do obejrzenia webinaru z udziałem Pana Profesora:
Przypisy