Produkt krakowskiej firmy MedApp pozwala lekarzowi zaopatrzonemu w gogle HoloLens 2, zobaczyć w postaci hologramu 3D struktury anatomiczne, tkanki miękkie, kości czy naczynia krwionośne oraz patologie. W ten sposób lekarze, bez ingerencji w żywe tkanki pacjenta, mogli wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem; obrócić go, skalować, przemieszczać, a także zajrzeć w wewnętrzne (wirtualne) struktury anatomiczne za pomocą gestów i komend głosowych. Pozwoliło to następnie na niezwykle precyzyjne przeprowadzenie zabiegu unikając uszkodzenia innych struktur wokół operowanego miejsca.
Dotychczas w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie (jak informuje nas biuro prasowe szpitala) odbyło się już 7 operacji z wykorzystaniem wymienionej technologii. Pierwszy zabieg wykonany był w lutym u pacjenta z mięsakiem stopy, który miał podejrzenie o zmianę przerzutową w tkankach miękkich uda. Kolejne zabiegi to m.in: u pacjenta w wieku 3 lat, u którego rozpoznano zmianę miękkotkankową okolicy pośladka prawego, u pacjentki z przerzutami mięsaka kościopochodnego kości udowej z przerzutami do płuc oraz wycięcie u pacjentki guza końca mostkowego obojczyka lewego (guz uciskał na ważne struktury anatomiczne szyi).
O przełomowej dla medycyny technologii mówią sami lekarze IMiD. Profesor nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka, podkreśla, że system pozwala jeszcze przed operacją zobaczyć na jakie trudności bądź niebezpieczeństwa od strony zabiegowej mogą napotkać lekarze.
Przełom w medycynie dziecięcej, jaki osiągnęliśmy dzięki zabiegom wykonywanym z wykorzystaniem gogli rozszerzonej rzeczywistości, otwiera nowe perspektywy w leczeniu najmłodszych pacjentów. Możliwość dokładniejszego rozpoznania problemu, precyzyjnego planowania operacji i jej przeprowadzania daje nam ogromne narzędzia w poprawie wyników leczenia i jakości życia dzieci.
Podobnego zdania jest dr n. med. Krzysztof Bronowicki, specjalista chirurgii dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka, który podkreśla, że system daje potężne wsparcie zarówno na etapie planowania, jak również w trakcie wykonywania zabiegu.
Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości nie tylko przyczyniają się do poprawy diagnozowania i leczenia dzieci, ale także stanowią niezwykłe narzędzie edukacyjne dla nas. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę i umiejętności w interaktywny i praktyczny sposób, co pozwala na podnoszenie standardów opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami.
Metoda ta pozwala także pokazać starszym pacjentom lub ich rodzicom jak będzie przebiegała operacja.
Zabiegi, które odbyły się w IMiD były efektem zwycięstwa firmy MedApp S.A. w konkursie Mother and Child Startup Challenge, w wyniku którego oprogramowanie CarnaLife Holo wdrażane jest w pięciu polskich szpitalach dziecięcych. W ubiegłym roku technologia CarnaLife Holo została z powodzeniem przeprowadzona w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy podczas operacji onkologicznej 12 -letniego pacjenta.
Obecnie, poza zastosowaniem tej technologii w pediatrii, jest ono dostępne w kilkudziesięciu ośrodkach w Polsce i za granicą. Wykorzystywane jest podczas zabiegów kardiologicznych, onkologicznych, ortopedycznych, urologicznych czy laryngologicznych.
Źródło- Zdjęcie miniatury pochodzi z filmu zamieszczonego w artykule
- Zdjęcia wykorzystane w artykule należą do IMiD
- Film pochodzi z zasobów Med App S.A.
- Artykuł powstał w oparciu o materiały prasowe IMiD