Do tej pory nie stwierdzono jednoznacznie przyczyn prowadzących do rozwoju AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa. Choroba jest związana z występowaniem różnorakich mutacji w materiale genetycznym. Przyczyniać może się do tego promieniowanie jonizujące czy czynniki chemiczne lub być związane z wrodzonymi predyspozycjami genetycznymi.
W zdrowym organizmie komórki szpiku, dzielą się, tworząc składniki krwi: leukocytybiałe krwinki (WBC – white blood cells) (czyli krwinki białe), erytrocytykrwinki czerwone, składnik krwi, którego głównym zadaniem jest przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla, co jest możliwe dzięki obecności w nim cz... (krwinki czerwone) i trombocytypatrz: Płytki krwi (PLT) (płytki krwi(PLT, platelets) trombocyty, działają przeciwkrwotocznie. Niedobór płytek krwi zaburza prawidłowe krzepnięcie krwi (małopłytkowość), natomia...). W AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa w wyniku uszkodzeń materiału genetycznego mieloidalne komórki macierzyste zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany, zaburzone jest ich dojrzewanie, co w efekcie prowadzi do gromadzenia się w szpiku kostnym i krwi obwodowej licznych niedojrzałych i niefunkcjonalnych komórek, czyli blastów. Prowadzi to do wyparcia prawidłowej tkanki produkującej składniki krwi, powodując niedokrwistość, małopłytkowośćskaza krwotoczna, spadek płytek krwi (PLT) poniżej 150 tys./mm3 i zaburzenia odporności. Blastysą to niedojrzałe komórki, które w przypadku ostrych białaczek przestają dojrzewać i zaczynają się intensywnie mnożyć wypełniając cał... mogą również naciekać i uszkadzać inne narządy.
W przypadku podejrzenia AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa zaleca się staranne zebranie wywiadu pozwalającego na szybkie wdrożenie odpowiedniej diagnostyki przy podejrzeniu białaczki, stwierdzenie stanów bezpośredniego zagrożenia życia (objawy leukostazy, krwawienia do OUNOśrodkowy układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy) oraz ukierunkowanie rozpoznania szczególnych postaci AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa (wtórna AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa, transformacja z MDS, AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa związana z zespołem Downa). Proces diagnostyczny powinien, poza badaniem fizykalnym, obejmować:
- PODSTAWOWE BADANIA LABORATORYJNE:
Morfologia
Badanie biochemiczne
Badanie układu krzepniecia
Badanie wirusologiczne - OCENA SZPIKU KOSTNEGO:
Mielogram
Cytochemia
ImmunofenotypImmunofenotyp to opis antygenowych cech komórki (określenie jakie cząsteczki białek są na powierzchni komórki), odpowiednich dla jej linii roz...
Cytogenetyka
Badanie molekularne - OCENA PŁYNU MÓZGOWO-RDZENIOWEGO (PMR):
Cytoza
Badanie histopatologicznebadanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego - BADANIA OBRAZOWE:
TK lub MRI głowy
USG jamy brzusznej
RTG klatki piersiowej - INNE:
EKG
ECHO
EEG
Badanie dna oka(oftalmoskopia) tj. badanie tylnego odcinka oka, pozwala ocenić stan siatkówki (w tym plamki żółtej), naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzr...
Więcej szczegółów dotyczących standardów postępowania diagnostycznego w ostrych białaczkach szpikowych u dzieci w Polsce możecie przeczytać w publikacji: STANDARDY POSTĘPOWANIA DIAGNOSTYCZNEGO W OSTRYCH BIAŁACZKACH SZPIKOWYCH I PRZEWLEKŁEJ BIAŁACZCE SZPIKOWEJ U DZIECI zamieszczone w Przeglądzie Pediatrycznym 2019/Vol. 48/No. 3/23-32
O AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa u dzieci znajdziecie także w zakładce Białaczki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o AML(łac. acute myelogenous leukemia) – ostra białaczka szpikowa u dorosłych to zajrzyj do artykułu na portalu www.onkologia-dziecieca.pl , gdzie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zarówno pierwszej, jak i kolejnych linii leczenia, omówienie dostępnych opcji terapeutycznych i działania najważniejszych leków czy możliwych powikłań.