Ze środków zebranych podczas 33. Finału WOŚP, Fundacja planuje zakupić urządzenia dla:
- Chirurgii onkologicznej, m.in. zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, cystoskopy, Aspiratory ultradźwiękowe i mobilne aparaty RTG cyfrowe,
- Neurochirurgii, m.in. egzoskopy neurochirurgiczne, koagulacja dwubiegunowa,
Diagnostyki onkologicznej, m.in. urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, - Patomorfologii, m.in. aparaty do śródoperacyjnej tomografii, procesory tkankowe, skanery do preparatów histopatologicznych,
- Hospicjów, m.in. koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe.
WOŚP dla onkologii dziecięcej
Fundacja WOŚP wspierała onkologię dziecięcą czterokrotnie – podczas 3., 17., 18. i 23. Finału. Udało się wówczas zebrać środki umożliwiające polepszenie jakości pediatrycznej diagnostyki onkologicznej. Zakupiono 1 005 urządzeń o łącznej wartości 107,8 miliona złotych.
Dzięki hojności darczyńców zakupiono m.in. 93 ultrasonografy, 3 rezonanse magnetyczne i 6 tomografów komputerowych.
Na oddziały onkologii dziecięcej trafiły także przenośne aparaty rentgenowskie (do wykonywania badań dzieci przy łóżkach), aparaty USG, pompy infuzyjne do precyzyjnego dawkowania leków, kardiomonitory czy profesjonalne łóżka szpitalne.
Jednym z najważniejszych zakupów (i największych w historii Fundacji) był jedyny w Polsce cyfrowy aparat PET-CT dedykowany dzieciom, który w 2022 roku trafił do Centrum Zdrowia Dziecka. To innowacyjne urządzenie o wartości prawie 16 milionów złotych pozwala na dokładną diagnostykę i monitorowanie postępów leczenia chorób nowotworowych.

W 2016 roku w Łodzi powstało Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tam wykonywane są badania genetyczneBadanie genetyczne opiera się na analizie materiału genetycznego (DNA) znajdującego się wewnątrz komórek, które w onkologii pozwala na zidentyf... z zastosowaniem najnowszych technik molekularnych u dzieci z chorobami nowotworowymi z całej Polski. Każdego roku OncoLab bada około 2 tys próbek szpiku lub krwi ze wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce w celu wykonania badań molekularnych na różnych etapach leczenia.








Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci
To tylko jeden z programów prowadzonych przez Fundację WOŚP. W ramach tego projektu wyposażono kluczowe kliniki onkologii dziecięcej w Polsce w zaawansowane urządzenia diagnostyczne. W całej Polsce utworzono punkty wczesnej diagnostyki. Do założeń programu należy także zwiększanie świadomości lekarzy oraz rodziców poprzez prowadzenie akcji informacyjnych z zakresu wczesnej diagnostyki onkologicznej. (https://www.wosp.org.pl/medycyna)
- Dzięki 17. Finałowi WOŚP wyposażono sieć pracowni diagnostycznych i klinik onkologicznych w 80 najnowocześniejszych aparatów USG, które pozawalają lekarzom na badanie dzieci z podejrzeniem choroby nowotworowej.
- W 2010 roku wyposażono niektóre kliniki onkologii dziecięcej w wysokospecjalistyczny sprzęt do szybkiej i dokładnej diagnozy schorzeń wykrytych dzięki badaniom USG – to zakup 6-ciu najnowocześniejszych tomografów komputerowych.
- W 2016 roku dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie oraz dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zakupione zostały dwa nowoczesne rezonanse, które są niezbędnym elementem diagnostyki onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej.
- W 2019 roku WOŚP przekazał nowoczesną aparaturę do nowej pracowni rezonansu magnetycznego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Źródło: WOŚP
Redakcja: Adrian Urbanek