Obie z Kasią jesteśmy onkomamami, więc patrzyłyśmy ze szczególną uwagą na działania poprawiające komfort małych pacjentów, ale także skuteczność leczenia.
Niezwykle cennym elementem były warsztaty praktyczne dla dietetyków współpracujących z dziećmi chorymi onkologicznie, a na przykładzie doświadczeń Gdańskiego mogłyśmy poznać jak wygląda bardzo dobra współpraca dietetyka z zespołem medycznym w tamtejszej klinice.
Kilka najważniejszych wniosków nt. żywienia, którymi chcemy się z Wami podzielić po konferencji, to:
- Okazuje się, że aż 46% pacjentów pediatrycznych jest niedożywionych!!!
- Opieka dietetyka powinna zaczynać się już od momentu rozpoznania choroby nowotworowej u dziecka, monitorowanie stanu odżywienia powinno trwać przez całe leczenie (zarówno intensywne jak i podtrzymujące)
- Dużo usłyszeliśmy nt. wpływie odżywienia na leczenie i stand dziecka
- Niedożywienie może mieć poważne konsekwencje, takie jak: utrata masy ciała, opóźnienie tempa wzrostu, wzrost powikłań (w tym zakażeń infekcyjnych), zaburzenie metabolizmu leków i wzrost ich toksyczności, wydłużenie procesu leczenia czy wzrost ryzyka nawrotu choroby.
Więcej szczegółów nt. roli żywienia u dzieci chorych onkologicznie znajdziecie w naszym ostatnim webinarze:
Wiele sesji było poświęconych poszczególnym nowotworom, pokazując, że nieustannie prowadzone są działania nad obniżeniem toksyczności terapii i poprawie skuteczności leczenia.
Ostatniego dnia konferencji wzięliśmy udział w sesjach poświęconych opiece pielęgniarskiej w oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej. Pokazano bardzo istotną rolę pielęgniarek w wielu obszarach, m.in: prawidłowej pielęgnacji dostępów centralnych, żywienia i zachowania higieny żywienia, przy przeprowadzeniu terapii CAR-TCAR-T - najnowocześniejsza metoda spersonalizowanej immunoterapii stosowana u dzieci w leczeniu opornej na leczenie ostrej białaczki limfoblastyczne... More, wsparciu pacjenta przy zabiegach.
Ciekawostką dla nas był wykład pielęgniarki z krakowskiej kliniki o stosowaniu podtlenku azotu (gazu rozweselającego), z bardzo dobrym skutkiem, do znieczulenia dzieci w trakcie różnych zabiegów w trakcie leczenia onkologicznego w krakowskiej Klinice.
Wiele cennych doświadczeń w zakresie poprawy komfortu przed bolesnymi zabiegami u dzieci pokazał gdański ośrodek. Okazuje się, że takie działania jak: wytłumaczenie co będzie się działo podczas zabiegu, obecność pluszaka, odwrócenie uwagi, przytulenie czy docenienie zachowania dziecka w trakcie nieprzyjemnej procedury przez rodzica czy personel, mają ogromny wpływ!
Sesje plakatowe przedstawione ostatniego dnia ukazały jak wiele działań podejmuje każda z klinik w zakresie nowoczesnego leczenia powikłań (w tym różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych), badań nad nowymi terapiami i wpływie zmian molekularnych na przebieg i skuteczność leczenia, organizacji opieki nad osobami wyleczonymi (tu szczególnie cenne są doświadczenia kliniki w Krakowie).
To były niezwykle intensywne 3 dni, pełne wiedzy i nadziei, na dobre zmiany w leczeniu nowotworów u dzieci, ograniczeniu powikłań, opiece nad pacjentem.
Dziękujemy z możliwość uczestnictwa i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!
Autorka: Ewa Majewska