Szczegóły wydarzenia:
- tytuł: Znaczenie genetyki w nowotworach u dzieci
- data: 27 października 2022 roku (czwartek), g. 18.00
- gość: dr n. med. Agata Pastorczak, pediatra specjalizująca się w genetyce klinicznej, adiunkt Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii oraz pracownik Poradni Genetyki Klinicznej, Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zaangażowana w diagnostykę w Centralnym Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej „OncoLab”
- prowadząca: Ewa Majewska, redaktor naczelna portalu onkorodzice.pl
Na spotkaniu rozmawialiśmy o tym czym zajmuje się genetyka kliniczna oraz poszukamy odpowiedzi na pytania, które często nurtują rodziców:
- 01:56 – Genetyka kliniczna
- 03:59 – Predyspozycje genetyczne w nowotworach dziecięcych
- 13:05 – Dziedziczność nowotworów
- 22:08 – Poradnia genetyczna. Kto do niej trafia?
- 30:13 – Badania genetyczne. Etapy
- 42:38 – Postęp w badaniach genetycznych. Od czego zależy?
- 49:21 – Wyniki badań a dobór terapii
- 59:46 – Terapie genowe
- 01:04:08 – Wskazania do badań genetycznych. Jak rozpocząć procedurę
- 01:13:31 – Zakończenie
Rozwój genetyki wprowadził wiele zmian w podejściu do leczenia nowotworów, o czym mówi w jednym z wywiadów nasz gość dr n. med. Agata Pastorczak:
Zrozumienie czegoś na poziomie podstawowym może przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentem: antycypować rozwój choroby czy niepowodzenie terapii
Cały wywiad dostępny na stronie onkologia-dziecieca.pl
Warto przy tej okazji zajrzeć na nasz portalowy wpis Badania diagnostyczne ,w którym poruszamy temat diagnozowania nowotworu u dziecka. Tam też prezentujemy specjalną broszurę o genetyce i podstawowych zagadnieniach z tej dziedziny, z którymi spotykamy się podczas leczenia dziecka przygotowaną przez prof. dr hab. Bernardę Kazanowską.
Wszystkie nagrane webinary znajdziesz na tej stronie oraz na Kanale YouTube.
Realizacja webinarów możliwa jest dzięki wsparciu ClickMeeting.
UWAGA: Treści przekazywane podczas webinarów mają charakter informacyjny lub edukacyjny i nie mogą być utożsamiane z konsultacją czy poradą lekarską, ani służyć do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia choroby rozpoznanej już przez lekarza.