Co znaczy OUN?
Mózg i rdzeń kręgowy tworzą Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN, z ang. CNS – central nervous system), który kontroluje najważniejsze funkcje życiowe człowieka: myślenie, uczenie się, emocje, mowę, wzrok, ruch, ból, oddychanie i tętno. Mózg jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji otrzymywanych z pozostałej części układu nerwowego oraz wysyłanie sygnałów – za pośrednictwem rdzenia kręgowego i nerwów – w celu kontrolowania wykonywanych czynności i funkcji ciała.
Guzy mózgu u dzieci
Guzy OUN klasyfikowane są jako łagodne lub złośliwe, jednak nawet łagodne odmiany mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Guzy powstające w mózgu nazywane są pierwotnymi guzami mózgu i mogą rozprzestrzeniać się na inne obszary mózgowia lub rdzenia kręgowego.
W mózgu mogą być także zlokalizowane guzy pochodzące z przerzutów nowotworu z innej lokalizacji, zwane przerzutowymi lub wtórnymi guzy mózgu (u dzieci takie występują niezwykle rzadko).
Nowotwory OUN u dzieci stanowią około 22% 1 wszystkich zachorowań na nowotwory pediatryczne. Rozpoznaje się je najczęściej u dzieci w wieku od 1 do 10 roku życia, nieco częściej u chłopców.
Zdecydowanie różnią się od guzów mózgu u dorosłych, nie tylko w zakresie odpowiedzi na leczenie, ale także pod względem samej charakterystyki i rodzaju komórek.
Rodzaje guzów mózgu u dzieci
Ze względu na lokalizację, nowotwory OUN dzieli się na:
- guzy nadnamiotowe – rozwijają się powyżej móżdżku, obejmują półkule mózgowe (najczęściej glejaki – Glioma) oraz tzw. guzy linii środkowej, wywodzące się z przysadki, podwzgórza, jąder podkorowych i okolicy szyszynki;
- guzy podnamiotowe – obejmują tylną jamę czaszki, która zawiera pień mózgu oraz móżdżek i jest to główna lokalizacja większości guzów mózgu u dzieci, a najczęstszy z nich to rdzeniak (Medulloblastoma) powstający w móżdżku;
- guzy pnia mózgu – tam głównie występują glejaki (Glioma).
U niemowląt (dzieci poniżej 1. r.ż.) i dzieci powyżej 12 r.ż. większość nowotworów jest zlokalizowana w górnej części mózgu (w przestrzeni nadnamiotowej), a u dzieci w wieku 1-12 lat w dolnej części mózgu (w przestrzeni podnamiotowej).






Więcej szczegółowych informacji na temat możliwych objawów guza mózgu dla poszczególnych grup wiekowych dzieci, metodach diagnostycznych, możliwościach leczenia i rehabilitacji osób z uszkodzeniem Ośrodkowego Układu Nerwowego, znajdziesz TUTAJ
Autor: Ewa Majewska
ZOBACZ TAKŻE
